iransmps

SMPS چیست؟

منبع تغذیه در حالت سوئیچ (SMPS) یک مدار الکترونیکی است که با استفاده از دستگاه های سوئیچینگ که در فرکانس های بالا روشن و خاموش می شوند و اجزای ذخیره سازی مانند سلف ها یا خازن ها برق را هنگامی که دستگاه سوئیچ در حالت غیر هدایت است تأمین می کند.

منابع تغذیه سوئیچینگ بازده بالایی دارند و در انواع تجهیزات الکترونیکی ، از جمله رایانه ها و سایر تجهیزات حساس که به منبع تغذیه پایدار و کارآمد نیاز دارند ، بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

منبع تغذیه حالت سوئیچ به عنوان منبع تغذیه حالت سوئیچ یا منبع تغذیه حالت سوئیچینگ نیز شناخته می شود.

منبع تغذیه سوئیچ شده AC و DC جدا شده اصلی شامل:

یکسو کننده ورودی و فیلتر

اینورتر متشکل از MOSFET و یا IGBT

تبدیل کننده

یکسو کننده و فیلتر خروجی

مدار فیدبک و کنترل

منبع تغذیه ورودی ورودی از یکسوساز یا باتری در محلی که با فرکانس های بالا بین 20 کیلوهرتز تا 200 کیلوهرتز توسط سوئیچ MOSFET یا ترانزیستورهای برق روشن و خاموش می شود ، به اینورتر منتقل می شود. پالس های ولتاژ فرکانس بالا از اینورتر به سیم پیچ اولیه ترانس تغذیه می شوند و خروجی ثانویه AC برای تولید ولتاژهای DC مورد نیاز اصلاح و صاف می شود. یک مدار بازخورد ولتاژ خروجی را کنترل می کند و به مدار کنترل دستور می دهد تا چرخه کار را تنظیم کند تا خروجی در سطح مورد نظر حفظ شود.

پیکربندی های مدار متفاوتی وجود دارد که به عنوان توپولوژی شناخته می شوند ، هرکدام دارای خصوصیات ، مزایا و حالت های منحصر به فردی هستند که نحوه انتقال توان ورودی به خروجی را تعیین می کند.

اکثر توپولوژیهای متداول استفاده شده مانند فلای بک ، فشار ، نیم پل و پل کامل ، از یک ترانسفورماتور برای ایجاد جداسازی ، مقیاس گذاری ولتاژ و ولتاژهای خروجی چندگانه تشکیل شده اند. تنظیمات غیر جدا شده ترانسفورماتور ندارند و تبدیل نیرو از طریق انتقال انرژی القایی انجام می شود.

مزایای منابع تغذیه حالت سوئیچ شده:

راندمان بالاتر نسبت به تغذیه ترانسی ( 68٪ تا 90٪)

خروجی های تنظیم شده و قابل اعتماد بدون در نظر گرفتن تغییرات در ولتاژ منبع تغذیه

اندازه کوچک و سبک تر

فناوری انعطاف پذیر

توان بالا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *